droga do Comunidad Pampa Michi – wioski Asháninka Poprzednim odcinkiem rozpoczęłam serię tekstów dotyczących zdrowia i medycyny z perspektywy społeczności amazońskich. Dziś przedstawiam kolejny i mam nadzieję, że z czasem urośnie tutaj zbiór artykułów choć w części odzwierciedlający bogactwo i różnorodność tematu często poruszanego w kontekście dziedzictwa selwy. Czuję, że aby zrobić to jak należy,…
Miesiąc: kwiecień 2020
Peru i Amazonia w obliczu pandemii
Wydarzenia na świecie ostatnich miesięcy sprawiają, że trudno podjąć przerwaną opowieść w tym samym miejscu. Z drugiej strony różne zjawiska obserwowane i blisko i daleko wydają się potwierdzać starą, znaną prawdę; przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Ilekroć przechodzę po krakowskim Kazimierzu, siadam w restauracji czy spaceruję nad Wisłą, stwierdzam, że pandemia robi już znacznie mniejsze…
Inne spojrzenie na krytyczne czasy
„za wiosennym podmuchem poczułem się pół-duchem pół-dupem” M. Białoszewski, „Nowa wiosenna słabocha czyli wiersze antywiosenne” Dziwna wiosna nadeszła tego roku. Za moim oknem drzewa wypuszczają pąki, wrony karmią młode w gniazdach, tu i ówdzie autochton krakowski czai się na ławeczce z piwkiem, a policja codziennie rano złowieszczy przez megafon, że trwa epidemia i…